5 Mile Championship 2024

Race Date: Thursday, June 6th, 2024

Host Race: Bronte 5, Haworth

Host Club: Keighley & Craven AC

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Todmorden Harriers 3 3 4
Northowram Pumas Running Club 2 1 3
Saltaire Striders 2 0 0
Wharfedale Harriers 2 0 0
Stainland Lions Running Club 1 4 1
Horsforth Harriers 1 0 1
Baildon Runners 1 0 1
Keighley & Craven AC 1 0 1
Queensbury Running Club 1 0 1
Danum Harriers 1 0 0
Airecentre Pacers RC 1 0 0
North Leeds Fell Runners 1 0 0
York Acorn Running Club 1 0 0
Hyde Park Harriers 0 3 0
St. Theresa’s AC 0 2 0
City of Hull AC 0 1 0
City of York AC 0 0 1
Halifax Harriers & AC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Natalie Provan Northowram Pumas Running Club 0:51:17

F40

Pos Name Club Time
1 Lisa Hirst Northowram Pumas Running Club 0:35:36
2 Vicky Houghton Hyde Park Harriers 0:37:57
3 Jodie Knowles Northowram Pumas Running Club 0:38:51

F45

Pos Name Club Time
1 Sarah O’Sullivan Keighley & Craven AC 0:38:24
2 Katie Samuelson Todmorden Harriers 0:40:04
3 Stefanie Dickinson Halifax Harriers & AC 0:40:54

F50

Pos Name Club Time
1 Joanna Lockwood Queensbury Running Club 0:41:05
2 Anne-Marie Ullyott Stainland Lions Running Club 0:43:59
3 Helen Hodgkinson Todmorden Harriers 0:45:50

F55

Pos Name Club Time
1 Melanie Blackhurst Todmorden Harriers 0:38:01
2 Karen Carless Stainland Lions Running Club 0:41:00
3 Carole Fryer Queensbury Running Club 0:42:09

F60

Pos Name Club Time
1 Kathleen Brierley Todmorden Harriers 0:39:18
2 Christine Whitaker Todmorden Harriers 0:43:09
3 Kim Shaw Keighley & Craven AC 0:49:18

F65

Pos Name Club Time
1 Helen Love Saltaire Striders 0:43:54
2 Jane Prust Hyde Park Harriers 0:48:28
3 Shelagh Hopkinson Baildon Runners 0:52:42

F70

Pos Name Club Time
1 Debbie Bland Airecentre Pacers RC 0:46:01

F75

Pos Name Club Time
1 Jackie Walters Baildon Runners 0:59:32

M35

Pos Name Club Time
1 Matthew Warters Wharfedale Harriers 0:28:38
2 Michael Vargas Hyde Park Harriers 0:29:45
3 Luke Cranfield Northowram Pumas Running Club 0:31:59

M40

Pos Name Club Time
1 Marc Sennett Wharfedale Harriers 0:29:09
2 Richard Herrington St. Theresa’s AC 0:29:20
3 Scott Parry Northowram Pumas Running Club 0:35:08

M45

Pos Name Club Time
1 Stephen Earle North Leeds Fell Runners 0:31:08
2 Andy Sales Northowram Pumas Running Club 0:31:53
3 Christopher Goddard Todmorden Harriers 0:33:12

M50

Pos Name Club Time
1 Sam Lund Todmorden Harriers 0:34:11
2 Andrew Baird Stainland Lions Running Club 0:34:34
3 Mark Tempest Todmorden Harriers 0:34:39

M55

Pos Name Club Time
1 Andy Irvine Danum Harriers 0:31:39
2 Robin Tuddenham Todmorden Harriers 0:33:20
3 Mark Pigford Stainland Lions Running Club 0:34:00

M60

Pos Name Club Time
1 Stuart Dunbar Saltaire Striders 0:32:14
2 David Farrar Stainland Lions Running Club 0:35:09
3 Jonathan Eagle Horsforth Harriers 0:35:42

M65

Pos Name Club Time
1 Steve Boynton York Acorn Running Club 0:33:46
2 David l’Anson St. Theresa’s AC 0:34:14
3 David Lancaster City of York AC 0:35:51

M70

Pos Name Club Time
1 David Womersley Horsforth Harriers 0:40:46
2 Donald Johnson City of Hull AC 0:42:04
3 Andrew Bibby Todmorden Harriers 0:43:20

M75

Pos Name Club Time
1 Dick Spendlove Stainland Lions Running Club 0:39:59

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.