5k Championship 2019

Venue: York 5k Series Race 9

Race Date: October 10th, 2019

Use the link below to access the full results from York 5k Serise race which hosted our 5k Championship. Our list of winners on the night wasn’t kept, so the results below were reconstructed from the full results in 2022. They should be accurate, but if you know better then please get in touch!

Looking at age-grades, the stand-out performances were Jenny Blizard (17:22 for 89.6% F40), Lesley Ewart (22:13 for 88.7% F60), and John Convery (17:40 for 88.1% M55). Two others broke the 85% barrier: David Tune (16:45 for 86.7% M45) and David Smithers (16:49 for 85.1% M45). Well done all!

Times shown below are chip times.

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Valley Striders AC 4 2 0
Holmfirth Harriers AC 3 0 1
Rotherham Harriers & AC 2 0 2
Bingley Harriers & AC 2 0 1
York Acorn Running Club 1 2 1
Barnsley Athletic Club 1 0 0
Bridlington Road Runners 1 0 0
Skipton Athletic Club 1 0 0
South Leeds Lakers Running Club 1 0 0
Tadcaster Harriers 1 0 0
Leeds City Athletic Club 0 2 0
York Knavesmire Harriers 0 2 0
Baildon Runners 0 1 0
Barnsley Harriers 0 1 0
St. Theresa’s AC 0 1 0
Rothwell Harriers & AC 0 0 2
Pudsey Pacers RC 0 0 1
Wharfedale Harriers 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Myra Jones Valley Striders AC 0:18:51
2 Alexandra Watson-Usher Valley Striders AC 0:20:54

F40

Pos Name Club Time
1 Jenny Blizard Rotherham Harriers & AC 0:17:22
2 Emma Stoney Baildon Runners 0:21:02
3 Paula Brook Rothwell Harriers & AC 0:23:00

F45

Pos Name Club Time
1 Stephanie Robson Bingley Harriers & AC 0:20:25
2 Liz Adams Valley Striders AC 0:21:01

F50

Pos Name Club Time
1 Amanda Spencer Valley Striders AC 0:21:44
2 Vivianne Fraser York Knavesmire Harriers 0:26:02
3 Denise Ramsden Rothwell Harriers & AC 0:26:49

F55

Pos Name Club Time
1 Gill Boynton York Acorn Running Club 0:22:15

F60

Pos Name Club Time
1 Ruth Warren Valley Striders AC 0:25:15

F65

Pos Name Club Time
1 Lesley Ewart Holmfirth Harriers AC 0:22:13

M35

Pos Name Club Time
1 Jonathon Harding South Leeds Lakers Running Club 0:16:43
2 Richard Spooner Barnsley Harriers 0:16:56
3 Adam Stirk Wharfedale Harriers 0:17:10

M40

Pos Name Club Time
1 Phillip Taylor Bridlington Road Runners 0:16:31
2 Simon Newton Leeds City Athletic Club 0:16:50
3 Damian Worsdall Rotherham Harriers & AC 0:16:57

M45

Pos Name Club Time
1 David Tune Rotherham Harriers & AC 0:16:45
2 David Smithers York Knavesmire Harriers 0:16:49
3 Steve Marshall Rotherham Harriers & AC 0:17:19

M50

Pos Name Club Time
1 Sean McCaffrey Holmfirth Harriers AC 0:19:07

M55

Pos Name Club Time
1 John Convery Bingley Harriers & AC 0:17:40
2 David Parker St. Theresa’s AC 0:18:15
3 Paul Lemmon Bingley Harriers & AC 0:20:08

M60

Pos Name Club Time
1 Richard Annable Skipton Athletic Club 0:20:13
2 David Lancaster York Acorn Running Club 0:20:29
3 John Ewart Holmfirth Harriers AC 0:20:38

M65

Pos Name Club Time
1 Rob Kersey Holmfirth Harriers AC 0:21:27
2 Chris Corcoran Leeds City Athletic Club 0:21:51

M70

Pos Name Club Time
1 Will Allan Tadcaster Harriers 0:23:19
2 Paul White Valley Striders AC 0:23:20
3 Howard Winzar York Acorn Running Club 0:24:53

M75

Pos Name Club Time
1 Rod Scholes Barnsley Athletic Club 0:23:51
2 Mike Tasker York Acorn Running Club 0:26:12
3 Rodney Tordoff Pudsey Pacers RC 0:28:40

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.