Cross Country Championship 2022

Venue: Norfolk Park, Sheffield

Race Date: Saturday, March 12th.

Results

For full results, including team results, please use the buttons below.

Individual winners are shown below, along with a clubs table tallying individual prize winners. This isn’t an official clubs competition, it’s just for fun, but we’ll keep track across all of our championships this year to see which clubs come out on top.

For past years, see our Cross Country Champs archive. More results will be added there as time permits!

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Bingley Harriers 3 3 1
Rotherham Harriers 2 2 1
Holmfirth Harriers 2 1 2
Wakefield District Harriers & AC 2 1 0
Barnsley AC 1 2 1
Steel City Striders 1 1 0
Pudsey Pacers RC 1 0 2
City of Hull AC 1 0 1
Doncaster AC 1 0 0
Harrogate Harriers 1 0 0
Leeds City AC 1 0 0
Loftus & Whitby AC 1 0 0
Thirsk & Sowerby Harriers 1 0 0
York Knavesmire Harriers 0 2 2
Queensbury RC 0 2 1
City of York AC 0 1 0
Hallamshire Harriers 0 1 0
Saltaire Striders 0 1 0
Sheffield RC 0 0 2
Baildon Runners 0 0 1
Beverley AC 0 0 1
Kimberworth Striders 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Katie Walshaw Holmfirth Harriers 0:37:45
2 Helen Wilkinson York Knavesmire Harriers 0:44:24
3 Rachel Rose Sheffield RC 0:44:53

F40

Pos Name Club Time
1 Claire Leaver-Hewitt Holmfirth Harriers 0:41:21
2 Joanne Horan Queensbury RC 0:45:04
3 Vicky Shaw Barnsley AC 0:45:15

F45

Pos Name Club Time
1 Julie Briscoe Wakefield District Harriers & AC 0:21:03
2 Nicola Steel Wakefield District Harriers & AC 0:22:08
3 Julia Thomas Holmfirth Harriers 0:23:04

F50

Pos Name Club Time
1 Angela Dales Wakefield District Harriers & AC 0:22:39
2 Stephanie Robson Bingley Harriers 0:23:01
3 Deborah Richards Sheffield RC 0:23:05

F55

Pos Name Club Time
1 Diane Wood Pudsey Pacers RC 0:25:41
2 Kate Scott Steel City Striders 0:25:54
3 Joanne Bolton Kimberworth Striders 0:26:06

F60

Pos Name Club Time
1 Becky Weight Bingley Harriers 0:25:24
2 Pauline Naylor Queensbury RC 0:27:21
3 Jane Morby York Knavesmire Harriers 0:28:45

F65

Pos Name Club Time
1 Dot Kesterton Steel City Striders 0:24:46
2 Jenny Wakeman Barnsley AC 0:25:35
3 Barbara Lee Baildon Runners 0:28:22

F70

Pos Name Club Time
1 Patricia Richards Loftus & Whitby AC 0:30:01
2 Anne Bennett Barnsley AC 0:36:48

F75

Pos Name Club Time
1 Margaret Wikeley Thirsk & Sowerby Harriers 0:36:15

M35

Pos Name Club Time
1 Scott Hinchcliffe Barnsley AC 0:34:03
2 Aidan Johnson Rotherham Harriers 0:36:04
3 Gary Rowling Queensbury RC 0:38:33

M40

Pos Name Club Time
1 Gareth Sampson Rotherham Harriers 0:35:50
2 Tom Bailey Hallamshire Harriers 0:36:35
3 Matt Parker Rotherham Harriers 0:36:46

M45

Pos Name Club Time
1 Mike Burrett Leeds City AC 0:35:05
2 Chris Griffiths Rotherham Harriers 0:37:34
3 Charlie Goodwin York Knavesmire Harriers 0:37:51

M50

Pos Name Club Time
1 Mark Bryant Harrogate Harriers 0:37:50
2 Andy Brown Saltaire Striders 0:38:00
3 Lewis Holloway Beverley AC 0:39:16

M55

Pos Name Club Time
1 Simon Wright Doncaster AC 0:37:33
2 Quentin Emery Bingley Harriers 0:40:06
3 Darren Burnley Pudsey Pacers RC 0:40:48

M60

Pos Name Club Time
1 Dave Potter Bingley Harriers 0:41:51
2 Barry Atkinson York Knavesmire Harriers 0:43:33
3 Robert Samuels Pudsey Pacers RC 0:43:49

M65

Pos Name Club Time
1 Paul Cartwright City of Hull AC 0:44:37
2 David Lancaster City of York AC 0:45:01
3 John Smith City of Hull AC 0:48:19

M70

Pos Name Club Time
1 Bob Tintinger Rotherham Harriers 0:24:57
2 Martin Seddon Holmfirth Harriers 0:25:32
3 Rob Kersey Holmfirth Harriers 0:25:45

M75

Pos Name Club Time
1 Les Haynes Bingley Harriers 0:26:16
2 Peter Ellerton Bingley Harriers 0:27:56
3 Tony Kingham Bingley Harriers 0:28:54

2 comments on “Cross Country Championship 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published.