Cross Country Championship 2023

Date: Sunday 12th March 2023
Venue: Beverley Racecourse, York Road, Beverley, East Yorkshire, HU17 8QZ
Hosted by: Beverley Athletic Club

Provisional Results

Note that Race 1 was approximately 5k, while Race 2 was approximately 10k.

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Bingley Harriers & AC 6 1 1
Holmfirth Harriers AC 1 4 0
City of Hull AC 1 3 3
Steel City Striders RC 1 1 2
East Hull Harriers & AC 1 1 2
Kimberworth Striders 1 1 0
Wharfedale Harriers 1 1 0
York Knavesmire Harriers 1 1 0
Scarborough Athletic Club 1 0 1
Barnsley Athletic Club 1 0 0
Harrogate Harriers & AC 1 0 0
Leeds City Athletic Club 1 0 0
Pudsey Pacers RC 1 0 0
Saltaire Striders 1 0 0
Rotherham Harriers & AC 0 1 2
Thirsk & Sowerby Harriers 0 1 1
Pocklington Runners 0 1 0
City of York AC 0 1 0
Spenborough & Dist AC 0 1 0
Wakefield District H & AC 0 1 0
Ilkley Harriers AC 0 0 2
Baildon Runners 0 0 1
Beverley Athletic Club 0 0 1
Loftus & Whitby AC 0 0 1
Longwood Harriers AC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Caroline Brock Steel City Striders RC 40:06
2 Keri Pearson City of Hull AC 40:59
3 Kerry Young East Hull Harriers & AC 46:11

F40

Pos Name Club Time
1 Helen Wilcock York Knavesmire Harriers 40:09
2 Claire Leaver-Hewitt Holmfirth Harriers AC 41:39
3 Macida Zaremba East Hull Harriers & AC 53:41

F45

Pos Name Club Time
1 Joanna Jones Holmfirth Harriers AC 22:17
2 Nicki Whittaker City of Hull AC 22:52
3 Lindsay Roberts Longwood Harriers AC 24:39

F50

Pos Name Club Time
1 Stephanie Robson Bingley Harriers & AC 22:13
2 Angela Dales Wakefield District H & AC 22:27
3 Samantha Allen Beverley Athletic Club 23:58

F55

Pos Name Club Time
1 Joanne Bolton Kimberworth Striders 24:11
2 Natasha Geere Spenborough & Dist AC 24:15
3 Kate Scott Steel City Striders RC 24:32

F60

Pos Name Club Time
1 Sue Cordingley Bingley Harriers & AC 22:23
2 Mary Green Bingley Harriers & AC 25:02
3 Patricia Gavins Bingley Harriers & AC 25:16

F65

Pos Name Club Time
1 Becky Weight Bingley Harriers & AC 25:44
2 Dianne Baldwin Holmfirth Harriers AC 26:00
3 Paula Fisher Rotherham Harriers & AC 27:53

F70

Pos Name Club Time
1 Shirley Oglesby East Hull Harriers & AC 27:07
2 Noreen Edery Holmfirth Harriers AC 27:59
3 Patricia Richards Loftus & Whitby AC 28:29

F75

Pos Name Club Time
1 Kezzie Medford Pudsey Pacers RC 34:03
2 Margaret Wikeley Thirsk & Sowerby Harriers 36:48

M35

Pos Name Club Time
1 Scott Hinchcliffe Barnsley Athletic Club 33:59
2 Aidan Johnson Rotherham Harriers & AC 36:24
3 Russell Greaves City of Hull AC 37:06

M40

Pos Name Club Time
1 Chris Miller Wharfedale Harriers 35:51
2 Lee Athersmith Wharfedale Harriers 35:58
3 Dan McKeown Ilkley Harriers AC 36:17

M45

Pos Name Club Time
1 Mike Burrett Leeds City Athletic Club 34:58
2 Steve Bateson East Hull Harriers & AC 35:37
3 Matt Cox Ilkley Harriers AC 36:45

M50

Pos Name Club Time
1 Andy Brown Saltaire Striders 37:49
2 David Smithers York Knavesmire Harriers 38:01
3 Richard Harris Rotherham Harriers & AC 38:07

M55

Pos Name Club Time
1 Paul Crabtree Bingley Harriers & AC 39:46
2 Graham Justice Pocklington Runners 40:49
3 Paul Peacock Thirsk & Sowerby Harriers 41:07

M60

Pos Name Club Time
1 Darren West Harrogate Harriers & AC 39:59
2 Chris Ireland Steel City Striders RC 40:58
3 Jed Turner Steel City Striders RC 42:17

M65

Pos Name Club Time
1 Paul Cartwright City of Hull AC 45:01
2 David Lancaster City of York AC 45:19
3 John Smith City of Hull AC 48:08

M70

Pos Name Club Time
1 Bryan Parkinson Bingley Harriers & AC 25:28
2 Kevin Yewlett Holmfirth Harriers AC 25:36
3 Jim Wheldon Baildon Runners 26:21

M75

Pos Name Club Time
1 Neil Scruton Scarborough Athletic Club 24:47
2 Robert Wilkinson City of Hull AC 27:03
3 Peter Taylor City of Hull AC 28:05

M80

Pos Name Club Time
1 Les Haynes Bingley Harriers & AC 26:39
2 John Fuller Kimberworth Striders 35:33
3 Mick Thompson Scarborough Athletic Club 46:09

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.