GP 2024 Race 1: Holmfirth Harriers – Entry List

The athletes below have entered this race. The age category shown is the individual athlete’s age category on the day. As this is the first race of the series, this will also be their category for the series standings.

281 entries found.

Name Category Club
Abigail Carter F40 St. Theresa’s AC
Adam Firth M35 Bramley Breezers
Adam Moger M45 Kirkstall Harriers
Aileen Baldwin F70 Stainland Lions Running Club
Alan Douglas M50 Saltaire Striders
Alan Sykes M70 Northowram Pumas Running Club
Ali Azfar M55 Baildon Runners
Alice Lilley FS Roundhay Runners
Alissa Howroyd F45 Horsforth Fellandale Club
Alistair Settle M50 Wakefield District H & AC
Alun Griffiths M65 Saltaire Striders
Alyson Butlin F50 Slaithwaite Striders
Andrea Lawton-Hyde F40 Slaithwaite Striders
Andrew Earnshaw M45 Stainland Lions Running Club
Andrew Mellor M40 Northowram Pumas Running Club
Andrew Paterson M55 Queensbury Running Club
Andrew Smith M55 Northowram Pumas Running Club
Andrew Smithson M55 Stadium Runners
Andy Baird M50 Stainland Lions Running Club
Andy Bisset M50 Horsforth Harriers
Andy Douglas M50 Horsforth Harriers
Andy Norman M50 Pudsey Pacers RC
Andy Smith M40 Slaithwaite Striders
Anna Keys F40 Pudsey Pacers RC
Anna Sweeney F50 Horsforth Harriers
Anne Preston F45 Saltaire Striders
Anthony Waring M50 Holmfirth Harriers AC
Antony Gibson M40 South Leeds Lakers Running Club
Becky Lawrence F45 Horsforth Harriers
Bev Elliott F50 Horsforth Harriers
Beverley Horsfield F50 Vale of York Athletic Community
Bill Hunter M75 Holmfirth Harriers AC
Brenda Peake F50 Airecentre Pacers RC
Bruce Duncan M75 Bingley Harriers & AC
Carl Heron M60 Queensbury Running Club
Carl Prendergast M75 Horsforth Fellandale Club
Carl White M35 Queensbury Running Club
Carol Ramsden F65 Horsforth Harriers
Carole Fryer F55 Queensbury Running Club
Caroline Francis F55 Bingley Harriers & AC
Carolyn Hargreaves F65 Baildon Runners
Cathy Goddard F45 Horsforth Harriers
Charlotte Anderson F35 Slaithwaite Striders
Cheryl Jepson F35 Bingley Harriers & AC
Chris Allen M45 South Leeds Lakers Running Club
Chris Barr M55 Holmfirth Harriers AC
Chris Beadle M50 Holmfirth Harriers AC
Chris Frontczak M35 Slaithwaite Striders
Chris Horsfall M65 Handsworth Roadhogs
Chris Sawyer M65 Valley Striders AC
Chris Simpson M45 Pudsey Pacers RC
Claire Telford F40 Rodillian Runners
Clare Miller F40 Farsley Flyers
Colm O’Hara M50 Roundhay Runners
Craig Pettit M35 Leeds & Bradford Triathlon Club
Damian Yeadon M35 Northowram Pumas Running Club
Damien Pearson M40 Stainland Lions Running Club
Dan Marsden M40 Stainland Lions Running Club
Dan Pullinger M45 Pudsey Pacers RC
Daniel Jenkins M45 Saltaire Striders
Darren Smith M50 Slaithwaite Striders
Dave Culpan M60 Stainland Lions Running Club
David Booth M60 Farsley Flyers
David Brooks M55 Pudsey Pacers RC
David Ferguson M60 Affiliated Individual
David Grooby M50 Bingley Harriers & AC
David McNamara M50 Morley Running Club
David Morley M65 St. Theresa’s AC
David Stafford M40 Slaithwaite Striders
David Sullivan M55 Drighlington Dynamos RC
David Williams M65 Holmfirth Harriers AC
David Williams M60 Northowram Pumas Running Club
Debbie Hall F45 Holmfirth Harriers AC
Demelza Bottomley F45 Northowram Pumas Running Club
Derek Lee M40 Airecentre Pacers RC
Diane Williams F50 Baildon Runners
Donna Swales F45 Abbey Runners
Edward Revell M45 Dewsbury Road Runners
Elaine Berrill F45 Northowram Pumas Running Club
Elizabeth Parr F40 Slaithwaite Striders
Emer Dudley F60 Roberttown Road Runners
Emma Robinson F40 Harrogate Harriers & AC
Fiona Waterhouse F45 Horsforth Harriers
Frances Howland F35 Northowram Pumas Running Club
G Mark Richardson M65 Dewsbury Road Runners
Gaby Ferris F50 Stainland Lions Running Club
Gavin Mulholland M50 Stainland Lions Running Club
Geoff Kay M75 Baildon Runners
Gerard Skippins M50 Dewsbury Road Runners
Gini Knight F65 Horsforth Harriers
Glyn Mitchell M55 Slaithwaite Striders
Graham Kitchen M60 South Leeds Lakers Running Club
Hazel Fenton F40 Horsforth Harriers
Heather Ellis F50 Dewsbury Road Runners
Heather Moffat F50 Stainland Lions Running Club
Helen Armitage F55 Stainland Lions Running Club
Helen Fagg F50 Horsforth Harriers
Helen Hudson F55 Stainland Lions Running Club
Helen Mann F60 Rothwell Harriers & AC
Hossein Mohammadiha M40 Vale of York Athletic Community
Ian Goulding M60 Holmfirth Harriers AC
Ian Griffiths M45 Horsforth Harriers
Ian Hoskins M55 Stainland Lions Running Club
Ian Johnson M55 Stainland Lions Running Club
Ian Martin M55 Vale of York Athletic Community
Ian Wilson M45 Dewsbury Road Runners
James Clark M40 Pudsey Pacers RC
James Dunham M50 Roberttown Road Runners
James Neale M50 South Leeds Lakers Running Club
James Ward M35 Bramley Breezers
James Washington M45 Holmfirth Harriers AC
Jane Kay F55 Baildon Runners
Janet Foreman F55 Holmfirth Harriers AC
Janet Hartley F65 Rothwell Harriers & AC
Janine Lee F55 Crossgates Harriers
Jason Beckett M50 Bingley Harriers & AC
Jason Duggan M40 South Leeds Lakers Running Club
Jenna Rymer F35 South Leeds Lakers Running Club
Jenny Harrison F35 Horsforth Harriers
Jerry Barnes M60 Affiliated Individual
Jill Jarvis F40 Bramley Breezers
Jim Harris M50 Stainland Lions Running Club
Joanna Lockwood F50 Queensbury Running Club
Joanne Horan F40 Queensbury Running Club
Joanne Ward F50 Farsley Flyers
Jodie Knowles F40 Northowram Pumas Running Club
John Bassinder M70 Stainland Lions Running Club
John Calvert M55 Dewsbury Road Runners
John Jinks M65 Stainland Lions Running Club
John Langley M55 Northowram Pumas Running Club
John Singh M40 Saltaire Striders
John Walker M60 North Leeds Fell Runners
John Ward M70 Abbey Runners
Jon Greenwood M40 Pudsey Pacers RC
Jonathan Eagle M60 Horsforth Harriers
Jonathan Knowles M40 Northowram Pumas Running Club
Josh Booth MS Bramley Breezers
Judith Fox F55 Horsforth Harriers
Julie Smith F45 Horsforth Harriers
Kate Penrose F70 St. Theresa’s AC
Kate Walter F60 Baildon Runners
Katherine Hill F35 Chapel Allerton Runners
Katherine Scargill F40 Northowram Pumas Running Club
Keith Park M65 Horsforth Harriers
Kelly Gabbitas F40 Northowram Pumas Running Club
Ken Fox M65 Valley Striders AC
Ken Poyner M65 Rothwell Harriers & AC
Kevin Garlick M40 Bingley Harriers & AC
Kevin Yewlett M70 Holmfirth Harriers AC
Kiron Berrill M45 Northowram Pumas Running Club
Kirsten Poole F45 Slaithwaite Striders
Laura Firth FS Bingley Harriers & AC
Lauren Needham F35 Slaithwaite Striders
Leila Kara F60 Valley Striders AC
Linda Carey F65 Baildon Runners
Linda Hayles F70 Stainland Lions Running Club
Lisa Heath F55 Pudsey Pacers RC
Lorraine Brook F55 Slaithwaite Striders
Lorraine Naylor F50 Stainland Lions Running Club
Louise O’Brien F50 Horsforth Fellandale Club
Louise Rigby F50 Slaithwaite Striders
Luke Cranfield M35 Northowram Pumas Running Club
Lynne Anderton F50 Baildon Runners
Manley du Preez M40 Wharfedale Harriers
Margaret Beever F45 Stainland Lions Running Club
Maria Harron F50 Stainland Lions Running Club
Mark Andrew Smith M45 Horsforth Harriers
Mark Crabtree M65 Halifax Harriers & AC
Mark Gregory M60 Rothwell Harriers & AC
Mark Henderson M60 Holmfirth Harriers AC
Mark Pottinger M40 Stainland Lions Running Club
Mark Rigby M55 Slaithwaite Striders
Mark Seed M55 Bramley Breezers
Martin Bayliss M65 Meltham AC
Martin Critchley M45 Horsforth Harriers
Martin Dearie M50 Rodillian Runners
Martin Hirst M45 Holmfirth Harriers AC
Martin Klavon M40 Northowram Pumas Running Club
Martin Lee M50 South Leeds Lakers Running Club
Martyn Jones M45 South Leeds Lakers Running Club
Mary Green F65 Bingley Harriers & AC
Matthew Holmes M45 Abbey Runners
Melanie West F50 Northowram Pumas Running Club
Michael Anderton M50 Baildon Runners
Michael Hartley M45 Affiliated Individual
Michelle Ahern-Gibson F40 South Leeds Lakers Running Club
Michelle Illingworth F40 Dewsbury Road Runners
Michelle Parker F35 South Leeds Lakers Running Club
Michelle Rogerson F45 Stainland Lions Running Club
Michelle Rushby F50 Stainland Lions Running Club
Michelle Smith F40 Slaithwaite Striders
Mick Collinson M65 Denby Dale Athletic Club
Neal Rider M40 Northowram Pumas Running Club
Neil Baxter M45 Abbey Runners
Neil Wallace M50 Horsforth Fellandale Club
Nial Bullett M50 Stadium Runners
Nicola Barnett F50 Horsforth Harriers
Nigel Shaw M60 Baildon Runners
Oliver Gregory M40 Farsley Flyers
Paul Armitage M60 Stainland Lions Running Club
Paul Bennett M60 Bramley Breezers
Paul Craven M55 Abbey Runners
Paul Dixon M60 St. Theresa’s AC
Paul Hadin M60 Holmfirth Harriers AC
Paul Murgatroyd M55 South Leeds Lakers Running Club
Paul Patrick M60 Stainland Lions Running Club
Paul Sammonds M35 Holmfirth Harriers AC
Paul Sayers M50 Morley Running Club
Paul Smith M50 Valley Striders AC
Paul Winn M65 Holmfirth Harriers AC
Paula Pickersgill F55 Stainland Lions Running Club
Pauline Naylor F60 Queensbury Running Club
Pauline Pham F50 Dewsbury Road Runners
Phil Tucker M40 Stainland Lions Running Club
Philip Jones M65 Baildon Runners
Philip Lonsdale M55 Pudsey Pacers RC
Philip Ramsden M60 Horsforth Harriers
Rachael Kearns F35 Morley Running Club
Rachel Calverley F50 Slaithwaite Striders
Rachel Draper F35 Slaithwaite Striders
Rachel Howard F45 Stocksbridge RC
Rachel Roberts F35 Roundhay Runners
Richard Burgess M50 South Leeds Lakers Running Club
Richard Dawson M60 Bramley Breezers
Richard Mann M60 Rothwell Harriers & AC
Richard Smith M75 Holmfirth Harriers AC
Richard Spendlove M75 Stainland Lions Running Club
Richard Walker M50 Airecentre Pacers RC
Rob Kersey M70 Holmfirth Harriers AC
Robert Stenhouse M35 Dewsbury Road Runners
Robert Thomas M50 Bingley Harriers & AC
Robin Naylor M70 Queensbury Running Club
Rosie Bavinton F60 Baildon Runners
Russell Dyson M75 Slaithwaite Striders
Ruth Anderton F55 Stadium Runners
Sally Caton F50 Stainland Lions Running Club
Sally Robinson F55 Baildon Runners
Sally Slack F45 Dewsbury Road Runners
Sarah Alderson F45 Slaithwaite Striders
Sarah Anderton F55 Baildon Runners
Sarah Brewer F50 Meltham AC
Sarah Holroyd F40 Northowram Pumas Running Club
Sarah Jones F40 Bingley Harriers & AC
Sarah Norman F50 Pudsey Pacers RC
Sean Thompson M55 Stainland Lions Running Club
Shelagh Hopkinson F65 Baildon Runners
Shona Stone F50 Bingley Harriers & AC
Simon Brady M55 Queensbury Running Club
Simon Cope M45 Dewsbury Road Runners
Simon Purll M50 South Leeds Lakers Running Club
Simon Rawnsley M55 Stainland Lions Running Club
Stephen Brown M45 Baildon Runners
Stephen Skidmore M65 Denby Dale Athletic Club
Steve Bond M45 Pudsey Pacers RC
Steve Boom M55 Pudsey Pacers RC
Steve Hall M55 Dewsbury Road Runners
Steve Hallam M65 Stainland Lions Running Club
Steve Jackson M45 Slaithwaite Striders
Steve Laffey M60 Dewsbury Road Runners
Steven Marsland M55 Slaithwaite Striders
Stuart Dunbar M60 Saltaire Striders
Sue Coates F75 Baildon Runners
Sue Fulton F65 Bingley Harriers & AC
Sue Jones F45 Slaithwaite Striders
Susan Marsland F60 Slaithwaite Striders
Thomas Alcock M50 Wharfedale Harriers
Thomas Sharp M45 Wakefield District H & AC
Tim Brook M40 Holmfirth Harriers AC
Tim Mosedale M40 Saltaire Striders
Tim Spencer M65 Saltaire Striders
Tim Street M35 Holmfirth Harriers AC
Toby Nield M35 Horsforth Harriers
Tracey Nash F50 Slaithwaite Striders
Valerie Pell F65 St. Theresa’s AC
Vera Ostojic F65 Baildon Runners
Wanda Macdonald F60 St. Theresa’s AC
Wasim Hussain M40 Queensbury Running Club
Wayne Doherty M40 Morley Running Club
Wendy Critchley F55 Horsforth Fellandale Club
Wendy Murgatroyd F60 South Leeds Lakers Running Club
William Belcher M60 Bingley Harriers & AC