10k Championship 2019

Venue: Helen Windsor 10k

Race Date: July 3rd, 2019

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Halifax Harriers 3 3 1
Stainland Lions RR 3 1 0
York Acorn RC 2 0 1
Spenborough & District AC 1 2 2
Longwood Harriers AC 1 1 0
Stadium Runners 1 1 0
Pudsey Pacers RC 1 0 0
Queensbury RC 1 0 0
Rotherham Harriers 1 0 0
Selby Striders 1 0 0
York Knavesmire Harriers 1 0 0
Meltham AC 0 3 4
Bingley Harriers 0 2 0
Northowram Pumas RC 0 1 4
Todmorden Harriers & AC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Helen Ward Halifax Harriers 0:42:38
2 Rebecca McGuinness Stadium Runners 0:53:37
3 Rachel Tomlinson Meltham AC 0:54:51

F40

Pos Name Club Time
1 Fiona Davies Rotherham Harriers 0:38:38
2 Erika Nightingale Halifax Harriers 0:50:23
3 Sarah Haigh Northowram Pumas RC 0:51:47
4 Dawn Higgins Northowram Pumas RC 0:52:06

F45

Pos Name Club Time
1 Sarah Brewer Meltham AC 0:45:14
2 Angela Clarke Halifax Harriers 0:47:28

F50

Pos Name Club Time
1 Sandra Emmerson Stadium Runners 0:49:06
2 Lynda Robertson Spenborough & District AC 0:56:53
3 Alison Hall Spenborough & District AC 1:08:27

F55

Pos Name Club Time
1 Gill Boynton York Acorn RC 0:49:08
2 Anita Traynor Meltham AC 0:50:15
3 Ruth Thomas Meltham AC 0:53:19

F60

Pos Name Club Time
1 Geraldine Roby Halifax Harriers 0:55:11
2 Gilly Markham Meltham AC 0:56:33
3 Myra Wells Todmorden Harriers & AC 1:16:57

F65

Pos Name Club Time
1 Virginia Lewin Stainland Lions RR 0:59:25
2 Sue Corney Halifax Harriers 1:04:37

M35

Pos Name Club Time
1 Paul Greenwood Queensbury RC 0:36:40
2 Tom Needham Bingley Harriers 0:38:20
3 Tim Brook Northowram Pumas RC 0:40:42

M40

Pos Name Club Time
1 Edward Revell Spenborough & District AC 0:41:09
2 Ian Wilson Spenborough & District AC 0:42:52
3 Andy Sales Northowram Pumas RC 0:44:10

M45

Pos Name Club Time
1 David Smithers York Knavesmire Harriers 0:36:31
2 Michael McCartney Bingley Harriers 0:37:12
3 Gerard Skippins Spenborough & District AC 0:40:38

M50

Pos Name Club Time
1 Richard Harrison Selby Striders 0:40:57
2 Donald E G Kennedy Longwood Harriers AC 0:42:02
3 Graeme Lee Meltham AC 0:45:19

M55

Pos Name Club Time
1 Derek Parrington Stainland Lions RR 0:39:23
2 David Ingle Halifax Harriers 0:42:32
3 Tony Daniels Meltham AC 0:43:06

M60

Pos Name Club Time
1 Steve Boynton York Acorn RC 0:40:45
2 Mark Crabtree Halifax Harriers 0:41:24
3 David Lancaster York Acorn RC 0:43:18

M65

Pos Name Club Time
1 Ian Mitchell Longwood Harriers AC 0:51:39
2 Jan King Stainland Lions RR 0:52:19
3 Alan Sykes Northowram Pumas RC 0:55:04

M70

Pos Name Club Time
1 Dick Spendlove Stainland Lions RR 0:49:25

M75

Pos Name Club Time
1 Rodney Tordoff Pudsey Pacers RC 0:59:56

Leave a Reply

Your email address will not be published.