5k Championship 2023

Venue: EvenSplits York 5k (October)

Race Date: October 13th, 2023

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
City of Hull AC 2 2 0
Baildon Runners 1 2 0
Steel City Striders RC 1 1 1
York Knavesmire Harriers 1 1 1
Rothwell Harriers & AC 1 1 0
Nidd Valley Road Runners 1 0 1
Tadcaster Harriers 1 0 1
Stocksbridge RC 1 0 0
Northern Masters AC 1 0 0
Horsforth Harriers 1 0 0
Holmfirth Harriers AC 1 0 0
Saltaire Striders 1 0 0
Valley Striders AC 1 0 0
Lonely Goat RC 1 0 0
Roundhay Runners 0 2 1
Beverley Athletic Club 0 1 1
Methley Striders 0 1 0
Barnsley Athletic Club 0 1 0
Harrogate Harriers & AC 0 1 0
Pudsey & Bramley AC 0 1 0
Chapel Allerton Runners 0 0 2
Abbey Runners 0 0 1
Wakefield District H & AC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Lili Allard Rothwell Harriers & AC 0:20:00
2 Gemma Traviss-Turner Roundhay Runners 0:20:32
3 Anna Harrold Chapel Allerton Runners 0:22:11

F40

Pos Name Club Time
1 Samantha Harris Valley Striders AC 0:20:20
2 Steph Wilson Pudsey & Bramley AC 0:20:55
3 Donna Swales Abbey Runners 0:27:10

F45

Pos Name Club Time
1 Sarah Moss Steel City Striders RC 0:18:51
2 Ellen Messingham City of Hull AC 0:23:40
3 Harriet Rogers Roundhay Runners 0:25:38

F55

Pos Name Club Time
1 Fiona Robinson Nidd Valley Road Runners 0:39:35

F60

Pos Name Club Time
1 Denise Johnson Baildon Runners 0:25:45
2 Jane Morby York Knavesmire Harriers 0:25:55
3 Debbie Gibson Nidd Valley Road Runners 0:26:22

F65

Pos Name Club Time
1 Dianne Baldwin Holmfirth Harriers AC 0:24:09
2 Barbara Lee Baildon Runners 0:25:50
3 Carol Beattie Steel City Striders RC 0:26:44

M35

Pos Name Club Time
1 Philip Boynton Horsforth Harriers 0:16:33
2 Vladimir Krastev Roundhay Runners 0:16:42
3 Ryan Kavanagh Tadcaster Harriers 0:16:55

M40

Pos Name Club Time
1 Richard Hayes Stocksbridge RC 0:17:18
2 Lee Kaznowski Baildon Runners 0:17:23
3 Thomas Sharp Wakefield District H & AC 0:18:11

M45

Pos Name Club Time
1 Rob Whitaker York Knavesmire Harriers 0:17:51
2 Andrew Baiden Rothwell Harriers & AC 0:20:12

M50

Pos Name Club Time
1 Adrian Bushby City of Hull AC 0:18:22
2 Adrian Messingham Beverley Athletic Club 0:18:30
3 Rob Greenland Chapel Allerton Runners 0:18:55

M55

Pos Name Club Time
1 David Burrows Northern Masters AC 0:17:32
2 Nick Booker Steel City Striders RC 0:18:33
3 Richard Walker York Knavesmire Harriers 0:18:46

M60

Pos Name Club Time
1 Stuart Dunbar Saltaire Striders 0:18:18
2 Darren West Harrogate Harriers & AC 0:18:34

M65

Pos Name Club Time
1 David l’Anson Lonely Goat RC 0:19:39
2 Paul Cartwright City of Hull AC 0:19:43

M70

Pos Name Club Time
1 Donald Johnson City of Hull AC 0:23:48
2 Kevin Manley Barnsley Athletic Club 0:24:17
3 Peter Watkinson Beverley Athletic Club 0:25:05

M75

Pos Name Club Time
1 Will Allan Tadcaster Harriers 0:24:11
2 Derek Mosby Methley Striders 0:33:49

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.