10k Championship 2005

Venue: Rothwell 10k

Race Date: April 25th, 2005

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Bingley Harriers 4 1 1
St Theresa’s AC 2 0 0
York Knavesmire Harriers 1 3 1
Ackworth Road Runners & AC 1 2 1
Spenborough & District AC 1 1 2
Bradford & Airedale AC 1 1 0
Hallamshire Harriers 1 1 0
Dewsbury RR 1 0 1
Horsforth Harriers 1 0 0
Crossgates Harriers 1 0 0
Selby Striders 1 0 0
Thirsk & Sowerby Harriers 0 1 1
Doncaster AC 0 1 0
Fearneville RC 0 1 0
Leeds City AC 0 1 0
Saltaire Striders 0 1 0
Valley Striders 0 1 0
Holmfirth Harriers 0 0 2
Pudsey Pacers RC 0 0 2
Barnsley Harriers 0 0 1
Ilkley Harriers 0 0 1
Swaledale Runners 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Lisa Mawer Bingley Harriers 0:35:28
2 Fiona Strange York Knavesmire Harriers 0:40:12
3 Linda Walton Barnsley Harriers 0:40:18

F40

Pos Name Club Time
1 Andrea Dennison Bradford & Airedale AC 0:36:54
2 Julie Barley Leeds City AC 0:39:50
3 Julia Johnson Holmfirth Harriers 0:41:02

F45

Pos Name Club Time
1 Marie Hart Horsforth Harriers 0:41:02
2 Carmel Barker Valley Striders 0:44:29
3 Trish Gardner Pudsey Pacers RC 0:48:33

F50

Pos Name Club Time
1 Heather Mitchell Dewsbury RR 0:45:35
2 Janet Davis Ackworth Road Runners & AC 0:46:12
3 Lynne Barrett Pudsey Pacers RC 0:47:16

F55

Pos Name Club Time
1 Carole Wolstenholme Hallamshire Harriers 0:41:38
2 Margaret Metcalfe York Knavesmire Harriers 0:48:32
3 Teresa Williams Ackworth Road Runners & AC 0:49:03

F60

Pos Name Club Time
1 Milly Waterton Ackworth Road Runners & AC 0:57:07
2 Pamela Sherlock Thirsk & Sowerby Harriers 0:57:55
3 Marian Codling Thirsk & Sowerby Harriers 0:59:58

F65

Pos Name Club Time
1 Moira Lenaghan Crossgates Harriers 0:47:53
2 Jean Snelling York Knavesmire Harriers 1:00:45
3 Patricia Rowson York Knavesmire Harriers 1:16:22

M40

Pos Name Club Time
1 John Convery Bingley Harriers 0:32:23
2 Simon Wright Doncaster AC 0:32:39
3 Michael Mavromihales Holmfirth Harriers 0:33:18

M45

Pos Name Club Time
1 Nigel Holden Selby Striders 0:33:48
2 Paul Young Hallamshire Harriers 0:34:34
3 Keith McGee Spenborough & District AC 0:35:02

M50

Pos Name Club Time
1 Roy Bailey Bingley Harriers 0:33:52
2 Peter Pyrah Saltaire Striders 0:34:50
3 Anthony Ward Swaledale Runners 0:35:45

M55

Pos Name Club Time
1 Keith Williams Spenborough & District AC 0:36:41
2 Steven Moss Spenborough & District AC 0:37:31
3 Terry Lonergan Ilkley Harriers 0:38:04

M60

Pos Name Club Time
1 Bob Dover Bingley Harriers 0:37:37
2 Oliver Downing Bingley Harriers 0:39:29
3 David Barber Bingley Harriers 0:39:41

M65

Pos Name Club Time
1 Harold Dobson York Knavesmire Harriers 0:41:33
2 John Emmett Bradford & Airedale AC 0:42:50
3 Jack Bretherick Dewsbury RR 0:46:01

M70

Pos Name Club Time
1 Geoffrey Hardman St Theresa’s AC 0:47:04
2 Kenneth Bingley Ackworth Road Runners & AC 0:49:38
3 Harry Machin Spenborough & District AC 0:58:10

M75

Pos Name Club Time
1 John Johnson St Theresa’s AC 0:52:16
2 Terence Kelly Fearneville RC 0:52:43

Leave a Reply

Your email address will not be published.