10k Championship 2014

Venue: Cusworth 10k

Race date: October 5th, 2014

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Doncaster AC 3 2 1
Barnsley AC 2 2 0
Kingstone Runners 2 0 0
Bingley Harriers 2 0 0
Hallamshire Harriers 2 0 0
St Theresa’s AC 1 2 0
Kimberworth Striders 1 1 2
Horsforth Harriers 1 1 0
Penistone Footpath Runners AC 1 0 1
Steel City Striders 1 0 0
York Knavesmire Harriers 1 0 0
Rothwell Harriers 0 2 1
Holmfirth Harriers 0 1 1
Longwood Harriers AC 0 1 1
Pudsey Pacers RC 0 1 0
Halifax Harriers 0 0 1
Sheffield RC 0 0 1
York Acorn RC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Elizabeth Champion Kingstone Runners 0:42:51
2 Janet Kerry Doncaster AC 0:44:52
3 Claire Chapman Kimberworth Striders 0:46:13

F40

Pos Name Club Time
1 Fiona Davies Kingstone Runners 0:37:40
2 Jacqui Khoueiry Holmfirth Harriers 0:40:32
3 Adelle Marsden Kimberworth Striders 0:42:50

F45

Pos Name Club Time
1 Samantha Weatherall Kimberworth Striders 0:44:58

F50

Pos Name Club Time
1 Denise Pozorski Penistone Footpath Runners AC 1:04:22

F55

Pos Name Club Time
1 Jenny Wakeman Barnsley AC 0:44:16
2 Carol-Ann Davies Rothwell Harriers 0:46:36
3 Linda Crabtree Halifax Harriers 0:48:11

F60

Pos Name Club Time
1 Mary Craig Steel City Striders 0:48:52
2 Anne Bennett Barnsley AC 0:54:32

F65

Pos Name Club Time
1 Pauline Hardman St Theresa’s AC 1:03:13

F70

Pos Name Club Time
1 Hilary Wharam Horsforth Harriers 1:14:11

M35

Pos Name Club Time
1 Carl Ryde Doncaster AC 0:33:26
2 John Robson St Theresa’s AC 0:36:40

M40

Pos Name Club Time
1 Darren Newbould Hallamshire Harriers 0:34:16
2 Kevin Doyle Kimberworth Striders 0:36:51
3 Ian Micklethwaite Doncaster AC 0:38:26

M45

Pos Name Club Time
1 Dean Furniss Hallamshire Harriers 0:35:16
2 Keith Littlewood Barnsley AC 0:36:56
3 Paul Brown Rothwell Harriers 0:38:53

M50

Pos Name Club Time
1 Simon Wright Doncaster AC 0:34:49
2 Donald E G Kennedy Longwood Harriers AC 0:38:18
3 Gary Baker Sheffield RC 0:39:42

M55

Pos Name Club Time
1 David Brooksbank Barnsley AC 0:36:17
2 Kevin Newman Doncaster AC 0:36:35
3 David Lancaster York Acorn RC 0:38:16

M60

Pos Name Club Time
1 Mick Page Doncaster AC 0:38:05
2 Keith Pailing Rothwell Harriers 0:43:10
3 Ian Mitchell Longwood Harriers AC 0:43:28

M65

Pos Name Club Time
1 Peter Ellerton Bingley Harriers 0:44:54
2 Kevin Watson Horsforth Harriers 0:45:10
3 David Needham Penistone Footpath Runners AC 0:48:46

M70

Pos Name Club Time
1 Ian Bithell York Knavesmire Harriers 0:46:33
2 Rodney Tordoff Pudsey Pacers RC 0:51:56
3 Tim Cock Holmfirth Harriers 0:53:50

M75

Pos Name Club Time
1 Fred Gibbs Bingley Harriers 0:44:58
2 Geoffrey Hardman St Theresa’s AC 1:06:31

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *