5 Mile Championship 2019

Our 2019 5 Mile Championship took place on June 6th at the Bronte 5 in Haworth. Please see below for our category winners and clubs table.

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Baildon Runners 3 4 6
Holmfirth Harriers 2 1 0
Hyde Park Harriers 2 1 0
York Acorn RC 2 0 0
Bingley Harriers 1 1 1
Saltaire Striders 1 1 0
Northern Masters AC 1 0 0
Pudsey Pacers RC 1 0 0
Selby Striders 1 0 0
Spenborough & District AC 1 0 0
Stainland Lions RR 1 0 0
York Knavesmire Harriers 1 0 0
Todmorden Harriers & AC 0 3 0
Horsforth Harriers 0 1 0
Skipton AC 0 1 0
Keighley & Craven AC 0 0 2
Longwood Harriers AC 0 0 1
Queensbury RC 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Rachel Smith Baildon Runners 0:44:03
2 Claire Thaper Saltaire Striders 0:47:46
3 Susanna Walters Baildon Runners 0:53:33

F40

Pos Name Club Time
1 Liz Hamilton Saltaire Striders 0:47:47

F45

Pos Name Club Time
1 Sara Morrow Selby Striders 0:39:22
2 Jo Milsom Baildon Runners 0:53:43
3 Nicola Howe Baildon Runners 0:54:41

F50

Pos Name Club Time
1 Margaret Sykes Holmfirth Harriers 0:35:29
2 Sarah Anderton Baildon Runners 0:42:52
3 Joanne Naylor Baildon Runners 0:47:20

F55

Pos Name Club Time
1 Gill Boynton York Acorn RC 0:39:42

F60

Pos Name Club Time
1 Mary Green Bingley Harriers 0:39:38
2 Myra Wells Todmorden Harriers & AC 0:59:25
3 Laura Jackson Keighley & Craven AC 1:03:43

F65

Pos Name Club Time
1 Virginia Lewin Stainland Lions RR 0:48:08

F70

Pos Name Club Time
1 Sue Coates Baildon Runners 0:47:57

M35

Pos Name Club Time
1 John Pratt Hyde Park Harriers 0:34:19
2 Steve Hargreaves Baildon Runners 0:36:10

M40

Pos Name Club Time
1 Ben Watson Baildon Runners 0:34:28
2 Lee Taylor Hyde Park Harriers 0:35:25
3 Jamie Nicklin Baildon Runners 0:35:52

M45

Pos Name Club Time
1 David Smithers York Knavesmire Harriers 0:29:26
2 Richard Butterwick Todmorden Harriers & AC 0:35:41
3 Neil Windle Queensbury RC 0:36:45

M50

Pos Name Club Time
1 David Burrows Northern Masters AC 0:31:00
2 Stewart Macdonald Bingley Harriers 0:31:53
3 Donald E G Kennedy Longwood Harriers AC 0:33:29

M55

Pos Name Club Time
1 Steve Rhodes Hyde Park Harriers 0:32:45
2 Jonathan Sykes Holmfirth Harriers 0:33:26
3 John Buddle Baildon Runners 0:34:11

M60

Pos Name Club Time
1 Steve Boynton York Acorn RC 0:33:55
2 Richard Annable Skipton AC 0:35:48
3 Tim Clegg Keighley & Craven AC 0:37:31

M65

Pos Name Club Time
1 Rob Kersey Holmfirth Harriers 0:37:58
2 Jim Wheldon Baildon Runners 0:39:29
3 John Cawley Baildon Runners 0:44:47

M70

Pos Name Club Time
1 Graham Walsh Spenborough & District AC 0:40:12
2 Kevin Watson Horsforth Harriers 0:40:33
3 Oliver Downing Bingley Harriers 0:46:54

M75

Pos Name Club Time
1 Rodney Tordoff Pudsey Pacers RC 0:48:32
2 Ian Stansfield Todmorden Harriers & AC 1:30:13

Many thanks to Dave Woodhead for providing the race photos.

Leave a Reply

Your email address will not be published.