Half Marathon Championship 2019

Venue: Ackworth

Race Date: April 22nd, 2019

Clubs Table

Club 1st 2nd 3rd
Barnsley AC 3 0 2
Penistone Footpath Runners AC 2 2 0
Pudsey Pacers RC 2 0 0
Wakefield District Harriers & AC 2 0 0
Steel City Striders 1 1 1
Holmfirth Harriers 1 1 1
York Acorn RC 1 1 0
Dewsbury RR 1 0 1
Halifax Harriers 1 0 0
Harrogate Harriers 1 0 0
Saltaire Striders 1 0 0
Ackworth Road Runners & AC 0 2 3
Barnsley Harriers 0 2 1
Stainland Lions RR 0 1 1
Baildon Runners 0 1 0
Pontefract AC 0 1 0
Selby Striders 0 1 0
Skipton AC 0 1 0
Rothwell Harriers 0 0 2
Stadium Runners 0 0 1
York Knavesmire Harriers 0 0 1

F35

Pos Name Club Time
1 Christina Laking Barnsley AC 1:31:21
2 Katie Roberts Barnsley Harriers 1:40:51
3 Tammy Gains Ackworth Road Runners & AC 1:52:31

F40

Pos Name Club Time
1 Johanna Sutcliffe Halifax Harriers 1:27:02
2 Julia Thomas Holmfirth Harriers 1:38:43
3 Paula Brook Rothwell Harriers 1:54:48

F45

Pos Name Club Time
1 Kerry Storrar Barnsley AC 1:32:48
2 Gail Wrangles Ackworth Road Runners & AC 1:46:04
3 Sally Nutter Barnsley AC 1:51:40

F50

Pos Name Club Time
1 Gail Colville Barnsley AC 1:33:11
2 Jo Birkenshaw Barnsley Harriers 2:02:58
3 Helen Andrews Barnsley Harriers 2:08:19

F55

Pos Name Club Time
1 Sarah Gill Harrogate Harriers 1:40:29
2 Gill Boynton York Acorn RC 1:42:02
3 Sue Francis Ackworth Road Runners & AC 1:49:14

F65

Pos Name Club Time
1 Madelaine Stansfield Dewsbury RR 1:56:13
2 Virginia Lewin Stainland Lions RR 2:13:07
3 Liz Piper York Knavesmire Harriers 2:13:14

F70

Pos Name Club Time
1 Kezzie Medford Pudsey Pacers RC 2:34:40

M35

Pos Name Club Time
1 Stephen Tilford Wakefield District Harriers & AC 1:20:13
2 Jonathan Cooper Steel City Striders 1:24:28
3 Noel Adkins Barnsley AC 1:32:09

M40

Pos Name Club Time
1 Stewart Knowles Wakefield District Harriers & AC 1:17:42
2 Steve Lowe Pontefract AC 1:18:29
3 Simon Newton Ackworth Road Runners & AC 1:20:27

M45

Pos Name Club Time
1 Bryan Harrod Penistone Footpath Runners AC 1:30:12
2 Richard Harrison Selby Striders 1:30:42
3 Nick Burns Steel City Striders 1:32:54

M50

Pos Name Club Time
1 Nick Booker Steel City Striders 1:26:57
2 Robert Davies Penistone Footpath Runners AC 1:33:48
3 Mike Keddie Dewsbury RR 1:35:19

M55

Pos Name Club Time
1 Stuart Dunbar Saltaire Striders 1:27:43
2 John Buddle Baildon Runners 1:36:23
3 Ian Goulding Holmfirth Harriers 1:39:51

M60

Pos Name Club Time
1 Steve Boynton York Acorn RC 1:29:25
2 Richard Annable Skipton AC 1:32:43
3 John McCarthy Rothwell Harriers 1:34:25

M65

Pos Name Club Time
1 Rob Kersey Holmfirth Harriers 1:41:26
2 Kevin Bowskill Penistone Footpath Runners AC 1:47:21
3 Jan King Stainland Lions RR 1:48:33

M70

Pos Name Club Time
1 Keith Gordon Penistone Footpath Runners AC 1:56:10
2 Roy Young Ackworth Road Runners & AC 2:16:56
3 Russell Dyson Stadium Runners 2:25:00

M75

Pos Name Club Time
1 Rodney Tordoff Pudsey Pacers RC 2:18:24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *